Kitesurfing – nowym sportem ekstremalnym

Kite Surfing, kitesurfing lub kiteboarding to sport ekstremalny, jedna z odmian surfingu, odwołujący się do do windsurfingu, mimo to wyróżnia się drastycznie w sposobie i prowadzeniu deski. W Kitesurfingu deskę prowadzi się tak jak podczas jazdy na falce, na krawędzi mocno płync pod wiatr, w windzie natomiast decha pływa płasko po tafli wody. Kiteboarding uprawiany jest zarówno na zalewach oraz na morzu. W okolicy Kite surferów najczęściej można spotkać w województwie zachodnio pomorskim w okolich Świnoujścia i Szczecina oraz w okolicy zatoce w okolicy Juraty, Helu, Władysławowa czy Gdyni.

Sprzęt potrzebny do uprawiania kitesurfingu:

Bar – najczęściej zrobiony ze stopów lekkich plastików lub węgla, Przymocowane są do niego 4ech lub 5′ lin długości ok. kilkudziesięciu metrów, taśmy de powera, pomagającej w regulowania mocy latawca oraz Chicken Loopa, pętla mocująca bar do trapezu.

Deski kite – Deski kite robione z aspiracją do kitesurfingu są wielkości od 1 do 4 metrów RODZAJE DESEK DO KOTEBOARDINGU T-T – deski pozwalające na poruszanie się w dwóch kierunkach, gdzie dziób i rufa wyglądają zazwyczaj identycznie

Deski Wave (na falę) – deski kształtem przypominające deseczki surfingowe, zaopatrzone o Strapy – paseczki zapewniające przyczepnośc deski z nogami kitesurfera. Polecane do halsowania po fali, rejsów oraz rekrdów szybkości. Deski kitesurfingowe utrzymują się samodzielnie na tafli akwenu, ale mogą zatonąć pod masą kiteboardera. W Czasie żeglowania utrzymują się na wodzie przy sile ciągnącego kajta. Właściwy styl deski, wielkość i typ wybiera się do wagi, stylu i budżetu kitesurfera.

Kite (latawiec kite) – służący za źródło mocy ciągnącej, zazwyczaj ma powierzchnię od 5m do 24m -(rozmiar widoczny jest zwykle na bocznej części latawca podany w metrach kwadratowych). Im większy latawiec, tym silniejsza jego moc. Doświadczeni kitesurferzy posiadają minimum 2-3 latawce w innych rozmiarach i możliwe jest wykorzystywanie ich w zmiennych warunkach wiatrowych. Znacznie większy latawiec kite przeważnie kupują osoby ciężkie i ci gdy wiatr słabnie, latawic mniejszy – osoba, kitesurferzy lżejsi, oraz gdy wiatry jest bardzo silne. Odpowiednie wybranie latawca pomaga zachować właściwe bezpieczeństwo.

Polecamy: kitesurfingsklep.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here