Przed każdym wyjazdem w nowe, nieznane jeszcze miejsce, pojawia się wiele pytań. Chcąc odwiedzić naszych wschodnich sąsiadów, warto wiedzieć, co zabrać ze sobą na Ukrainę, a także co zrobić, by podróż odbyła się bezpiecznie oraz jakich rzeczy należy się wystrzegać.

Wyjeżdżając na Ukrainę, nawet na krótki czas, warto pamiętać, że zakup tamtejszej waluty w Polsce jest zupełnie nieopłacalny. Najlepiej wymienić pieniądze, gdy już dotrzemy do celu. Kantory (także całodobowe) są bardzo popularne i można je spotkać na każdym rogu – w sklepach z monopolowych, z biżuterią czy bielizną. Pieniędzy nie należy wymieniać u osób, które zaczepiają przechodniów na ulicy, ponieważ mają słabsze kursy, wyższe prowizje,a przede wszystkim mogą ukraść przekazane im złotówki. Jeżeli podczas wycieczki na Ukrainę będziemy chcieli skorzystać z przejazdu taksówką, również należy zachować czujność. Kierowcy, którzy zauważą osoby nieznające miasta, mogą próbować oszukać je zarówno na trasie przejazdu, jak i na stawce za każdy pokonany kilometr. Zważywszy na panujące tam ceny, będzie to kwota pewnie około 10 zł, jednakże wystarczyłaby ona na ciastko w kawiarni.

Pensje na Ukrainie są niewielkie, dlatego dużej liczby osób nie stać, by robić regularne zakupy w sklepach. Z tego powodu trzeba szczególnie zwracać uwagę na daty przydatności produktów do spożycia, ponieważ w wielu sklepach towar z półek nie schodzi w terminie. Przeterminowane produkty są tu na porządku dziennym. Nawet, jeżeli produkt jest jeszcze ważny, może być zepsuty lub niesmaczny, ponieważ był źle przechowywany, co jest częstą praktyką.

Przykładowe biuro podróży, które zajmuje się organizacją wycieczek na Ukrainę do Lwowa to http://www.kresy.com/ – możesz także wyszukać inne biuro podróży przez wyszukiwarkę internetową.

W każdym większym ukraińskim mieście należy uważać na złodziei. Telefon i dokumenty powinny być dobrze schowane, najlepiej w zamykanej, wewnętrznej kieszeni kurtki lub torby. Dobrą praktyką jest także rozdzielenie pieniędzy na kilka miejsc – część gotówki można przechowywać w torbie, a resztę w kurtce i w kieszeni spodni. W wielu miejscowościach, na przykład we Lwowie, prawdziwą plagą są kradzieże tablic rejestracyjnych, dlatego jeżeli poruszamy się samochodem, najlepiej zaparkować go na płatnym, strzeżonym parkingu.
Mimo powyższych przykładów, Ukraina to piękne miejsce, które warto zobaczyć. Jeżeli pojedziemy tam już raz, to wycieczki na Ukrainę staną się dla nas prawdziwą pasją, ponieważ zapałamy do niej szczególnym uczuciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here