Na czym polega ratownictwo drogowe?

Pomoc drogowa Szczecin wielokrotnie jest wzywana do trudnych i niebezpiecznych sytuacji drogowych. Wynika to zwykle z bardzo dużego doświadczenia, zasłużonego przez wiele lat prowadzenia działalności, jak również dysponowania innowacyjnym sprzętem do ratownictwa drogowego. Na czym właściwie polega ratownictwo drogowe i czy jest tym samym co normalne autoholowanie przy użyciu lawety? Zdecydowanie nie.

Ratownictwo drogowe dla trudnych przypadków

Usunięcie z drogi unieruchomionego wozu, gdzie układ kierowniczy jest sprawny , nie powoduje często większych trudności . Zwłaszcza jeśli jest to wóz osobowy lub auto dostawcze. Lawety wyposażone są we wciągarki, które prosto sobie radzą z załadunkiem wadliwego samochodu na platformę. W jaki sposób zatem działa pomoc drogowa, kiedy uszkodzony wóz nie może samodzielnie być dostarczony na lawetę lub co gorsza, uczestniczył w dachowaniu czy też wjechał do głębokiego rowu? Wtedy wyjęcie go wymaga posiadania istotnie zaawansowanego sprzętu, niż normalna laweta czy holownik. Tylko nieliczne i najlepiej wyposażona pomoc drogowa Szczecin, może wykonywać usługę ratownictwa drogowego.

pomoc drogowa szczecin

Laweta HDS

Jednym z bardziej ważnych sprzętów na wyposażeniu pomocy drogowej jest laweta z dźwigiem HDS. HDS to akronim od hydrauliczny dźwig samochodowy. Ta maszyna posiada z zasady udźwig do kilku ton, dzięki czemu bez przeszkód daje sobie radę z podnoszeniem przeważającą częścią wozów osobowych. Obecność pomocy drogowej z takim wyposażeniem jest niesłychanie istotne, aby nie powiększać uszkodzeń, które już zostały wyrządzone na samochodzie . Tak mogłoby się stać , jeślibyśmy chcieli użyć zwyczajnych metod do wyłuskania samochodu z rowu lub postawienia go na koła. Usterki zawieszenia, wgniecenia karoserii, pęknięte szyby czy wyciek płynów eksploatacyjnych – to najczęściej występujące uszczerbki, będące skutkiem niezręcznego prowadzenia akcji ratowniczej samochodu. Lawety Szczecin z HDS ułatwiają ich uniknąć, znacznie przyspieszając wykonanie całej operacji i powiększając jej bezpieczeństwo.

Holownik z rotatorem

Raz za razem pomoc drogowa wzywana jest do stłuczek z uczestnictwem aut ciężarowych. Aby odpowiednio obsłużyć takie zlecenie, bezwarunkowe jest posiadanie odpowiednich narzędzi pracy. W tym przypadku mowa o dużych i ciężkich holownikach . Ich sekretną bronią jest nie tylko potężna moc i moment obrotowy, jak i tak zwany rotator. To specjalny wysięgnik umieszczony na pojeździe, z możliwością w zakresie 180 lub 270 stopni. Wysuwane ramię, zakończone wciągarką o bardzo dużej sile udźwigu, umożliwia prowadzenie akcji ratowniczych w nieoptymalnych warunkach – głównie tam, gdzie bardzo mała ilość miejsca na drodze , nie daje możliwości na sprawne i bezpieczne manewrowanie holownikiem. Duże ceny za tego rodzaju pojazdy ratownicze, osiągające nawet do 1 miliona złotych, sprawiają że tylko mała liczba firm jest w stanie skutecznie świadczyć usługi ratownictwa drogowego również dla samochodów ciężarowych. Przed włączeniem się do akcji ratunkowej dla samochodu ciężarowego, przewożącego towar, konieczne jest jego wcześniejsze rozładowanie i przeniesienie ładunku do innego, podstawionego na miejsce pojazdu. Tym zajęciem również zwykle zajmuje się pomoc drogowa, używając posiadanych przez siebie zasoby ludzkie i sprzęt – wózki widłowe, ciężarówki czy dźwigi HDS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here